Letní shakespearovské slavnosti Ostrava 2020

  • Follow us on
  • rss
22.4.2016 9:32

Devátý ročník Letních shakespearovských slavností v Ostravě uvede hned dvě premiéry – Hamlet a Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete

Předprodej vstupenek startuje 27. dubna – poprvé také přímo přes stránky festivalu www.shakespearova.cz.

Letní shakespearovské slavnosti Ostrava letos již po deváté uvedou na Slezskoostravském hradě populární Shakespearovy hry. Ostravskou novinkou je jedna z nejznámějších autorových inscenací HAMLET v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. Z Prahy festival navštíví nová komedie VEČER TŘÍKRÁLOVÝ ANEB COKOLI CHCETE v režii Jany Kališové. Kromě obou premiér festival také uvede další čtyři tituly. Předprodej vstupenek na ostravská představení začíná ve středu 27. dubna.

Drama HAMLET je již pátou ostravskou inscenací na slavnostech. Claudius (Jan Vápeník) se rozvaluje na pohovce, na které zavraždil svého bratra. Gertruda (Dana Růžičková) je mu ochotně po vůli, což její syn Hamlet (Tomáš Savka) sleduje s krajní nevolí. Hamlet tuší, že už ví, kdo mu zabil otce, a Cladius už ví, že Hamlet něco tuší. Šílenství Hamlet předstírá, ale jak je to s láskou? Předstírá Ofelie (Pavlína Gajdošíková) lásku? Její otec Polonius (Miroslav Etzler) je příliš oddaný trůnu a netuší, kam jej zavedou jeho sobecké činy.

V napínavém příběhu o uchopení moci účinkuje řada nejen ostravských herců, uvidíme Jana Fišara, Josefa Kalužu, Radovana Krále, Ondřeje Nosálka, Milana Cimeráka, Ivana Dejmala, Vojtěcha Lipinu, Františka Večeřu a další. Choreografie představení se chopila Adéla Laštovková Stodolová, hudbu připravuje známý hudebník a producent Jan Burian (Republic of Two, Kapitán Demo), překlad Jiřího Joska upravil Tomáš Vůjtek a scénu a kostýmy tvoří Lucie Labajová s Katarínou Kováčikovou. Premiéra představení se uskuteční 20. 7. 2016 na Slezskoostravském hradě.

Komedie VEČER TŘÍKRÁLOVÝ ANEB COKOLI CHCETE vznikla ve stejném období jako drama HAMLET, tedy v době, kdy byl William Shakespeare na pomyslném vrcholu tvůrčích sil, a je spjata s oslavami, se svátečním „převráceným“ světem příznačným pro středověké a renesanční svátky bláznů. A blázny a jejich rozvernými kousky se tato komedie jen hemží. Výstřední a elitářský Orsino (Tomáš Měcháček), opojený hudbou a svými city, zamilovaný do podobně sebestředné krásky Olivie (Marie Doležalová) a mezi nimi trosečnice Viola (Monika Timková) převlečená za muže, která touží po Orsinovi a přitom je sama předmětem Oliviiny slepé touhy. Věčně rozjařený Tobiáš Říhal (Milan Šteindler / Václav Kopta) tahá peníze z Ondřeje Třasořitky (Josef Carda) a slibuje mu svou neteř Olivii. Se služkou Marií (Nela Boudová) a bláznem z povolání jménem Feste (Petr Stach) strojí vtipné a dost kruté léčky na samolibého Malvolia (Martin Pechlát), který podobně jako ostatní podlehl klamnému příslibu lásky…

Režisérka Jana Kališová o Večeru tříkrálovém: „Moře, hudba, láska – tři slova, která u Shakespeara zazní hned v prvním monologu komedie, se stala východiskem pro celou naši inscenaci. Z blízkosti moře vychází elegantní scénografické řešení Martina Chocholouška i podoba celé řady půvabných kostýmů Sylvy Hanákové. V představení zazní hudba nejen scénická. Uslyšíme živou kapelu, šašek své písničky doprovází hrou na ukulele i flétničku, Olivie má k dispozici zvláštní „vodní“ klavír. A láska a její až nejbláznivější podoby jsou pochopitelně hlavním tématem nádherné komedie, která podivuhodně spojuje bujarou a nespoutanou radost ze života s jemnějšími tóny melancholie, poezie a snad i trochou smutku nad plynutím času a života. Pro tenhle kontrast někdy až drastického humoru s okamžiky překvapivé hloubky mám Večer tříkrálový obzvlášť ráda.“

Kromě zmiňovaných premiér se diváci mohou těšit na představení JAK SE VÁM LÍBÍ v režii Michala Langa, které derniérou uzavře své působení na festivalu. V komedii plné bláznivých situací, postav, přeměn a milostných zápletek hají Marek Holý, Stanislav Šárský, Tomáš Savka, Michal Čapka, Michal Kavalčík, Andrea Mohylová a další.

Dále uvedeme velmi úspěšnou komedii MNOHO POVYKU PRO NIC v režii Jiřího Menzela s Václavem Jílkem, Petrou Horváthovou, Petrem Čtvrtníčkem nebo Leošem Nohou. Tradičním slovenským titulem bude v Ostravě již známá hra DVAJA PÁNI Z VERONY s Lukášem Vaculíkem, Zuzanou Norisovou a Cyrilem Drozdou.

Již devátý ročník Letních shakespearovských slavností Ostrava se bude konat od 20. července do 9. srpna 2016. Festival pořádá společnost PaS de Theatre s.r.o. Generálním partnerem Letních shakespearovských slavností v Ostravě je tradičně skupina PPF, hlavním partnerem je společnost ArcelorMittal Ostrava. Festival byl podpořen z rozpočtu statutárního města Ostrava a Moravskoslezského kraje.

Předprodej vstupenek začíná 27. 4. 2016 přes nově web www.shakespearova.cz a v síti Ticketportal.

Všechna představení budou začínat ve 20:30 hod. a cena vstupenek začíná již od 290,-Kč. Více informací o letošním programu, repertoáru, cenách a dostupnosti vstupenek, možných slevách naleznete na http://www.shakespearova.cz

Scroll to Top