Letní shakespearovské slavnosti Ostrava 2020

  • Follow us on
  • rss
8.4.2016 16:03

Novou ostravskou premiérou je Hamlet

Novou ostravskou inscenací připravovanou pro letošní ročník  je hra Hamlet. Hamlet je zcela ojedinělá hra, kde se prolíná více rovin a prostředí. Hamlet sám je synem zesnulého vůdce království a dalším vůdcem se může stát kdokoliv dostatečně silný. Jsme v prostředí, kde si musí každý dávat pozor na každého. Je zde velké nebezpečí, že lidé jako Hamlet jsou preventivně odstraňovány, aby později nevznesli nárok na trůn.

Navíc Hamlet je trochu nepovedený syn (má úplně jiné zájmy než politikaření) a ve společnosti lidí chtivých trůnu trochu trčí.  V této situaci je logické, že strýc Claudius a jeho matka spojí své síly a uhájí své zájmy sňatkem. Situace se změní v okamžiku, kdy začnou vyplouvat napovrch jisté fakta o smrti otce. Od toho okamžiku se stává z inscenace strhující thriller, který nemůže dopadnout dobře, protože osobní tragédie Hamleta bude znamenat rozvrat království.

Do nového zpracování jsou opět zapojeni herci napříč ostravskými divadly a nejen ti. V nové inscenaci uvidíte například známého herce Miroslava Etzlera, držitele ceny Thálie Tomáše Savku, herečku Pavlínu Gajdošíkovou, dále Jan Fišara, Danu Růžičkovou, Ondřeje Nosálka, Josefa Kalužu a další.

Režie se chopí Janka Ryšánek Schmiedtová a spolu s asistentkou režie a choreografkou Adelou Laštovkovou Stodolovou tvoří tým, který doplňují Lucie Labajová (scéna),  Katarína Kovačiková (kostýmy). O hudbu se postará Jiří Burian. Překlad Jiřího Joska upravil dramaturg Tomáš Vůjtek.

Scroll to Top