Letní shakespearovské slavnosti Ostrava 2020

  • Follow us on
  • rss
2.5.2017 16:50

Předprodej vstupenek na Letní shakespearovské slavnosti od 4.5. 2017!

Ostravské letní shakespearovské slavnosti letos oslaví 10. jubileum. Budou nejdelší a největší ve své historii. Jejich diváci se mohou těšit nejen na představení z loňského ročníku, ale i na obnovenou premiérou vůbec nejúspěšnější inscenace slavností – Komedie omylů. Velkým potěšením je nám také oznámit, že se po desíti letech na ostravských shakespearovských prknech také objeví Jan Tříska v inscenaci – Pocta Shakespearovi. Kromě letní klasiky se diváci mohou také těšit na divadla až z dalekého Hongkongu anebo Indie.

Vstupenky na festival si můžete zakoupit již od 4. 5. 2017 9:00 na stránkách festivalu (www.shakespearova.cz) anebo v síti Ticketportal.

Ostravské shakespearovské slavnosti oživují nádvoří Slezskoostravského hradu už celých „kulatých“ deset let. Po tuto dobu díky nim mají ostravští diváci možnost vidět ožívat postavy z inscenací Williama Shakespeara prostřednictvím předních českých a slovenských herců, známých nejen z divadelních scén, ale i televizních obrazovek a filmových pláten.

Slavnostní večer 10. ročníku Letních shakespearovských slavností zahájí, stejně jako kdysi ten první, ve své obnovené premiéře, Komedie omylů v režii Petera Gábora. Komedie omylů je stručnou a svižnou hrou plnou vtipných dialogů a filozofických bonmotů. Všechny tyto kvality zachovává a rozvíjí překlad Martina Hilského, jak obvykle s brilantností a nápaditou poetičností.

V rozjařené frašce, těžící ze záměny dvou párů identických dvojčat, uvidíme komediografy Národního divadla moravskoslezského Jiřího Sedláčka a Vladimíra Poláka, kteří excelují v rolích identických sluhů Dromia syrakuského a Dromia efezského. Jako švihácký kupec Antifolus syrakuský se představí Petr Sýkora, jeho dvojče ztvární Marek Holý. Při svém uvedení inscenace sbírala pochvalné recenze a potlesky na otevřené scéně.

Program Letních shakespearovských slavností dále opět obohatí výjimečný projekt – Pocta Shakespearovi. Humorné i vážnější dialogy a sonety v podání oblíbených herců, to vše obohaceno živou hudbou a zpěvem. V hlavní roli se představí Jan Tříska.

Komponovaný pořad vznikl ve spolupráci s profesorem Martinem Hilským a diváci se mohou těšit na shakespearovské sonety a humorné i vážnější dialogy z her jako Zkrocení zlé ženy, Král Lear, Richard III. nebo Kupec benátský. To vše obohatí i živá hudba a zpěv.
Vedle Jana Třísky vystoupí Ladislav Hampl, Zdeněk Hruška, Mojmír Maděrič, Máša Málková, Zuzana Slavíková, Simona Vrbická, Vendula Křížová a další. Večerem v režii Václava Lautnera provází Martin Hilský.

Těšit se diváci dále mohou na inscenace Hamlet (T. Savka, M. Etzler, P. Gajdošíková a další), Večer tříkrálový aneb cokoli chcete (T. Měcháček, M. Timková, M. Doležalová, O. Rychlý, N. Boudová, V. Kopta a další) a Mnoho povyku pro nic (V. Jílek, P. Čtvrtníček, J. Révai, P. Horváthová a další).

Ve spolupráci se slavným londýnským divadlem Globe a mezinárodním shakespearovským festivalem v Gdaňsku letos organizátoři připravují divákům opravdu netradiční podívanou. Z Číny přijede s inscenací Titus Andronicus 2.0 divadelní soubor TANG SHU-WING THEATRE STUDIO, které kromě Ostravy navštíví ještě Londýn a polský Gdaňsk. Z Indie budeme hostit divadelní skupinu Kalyani Kalamandalam s hrou Macbeth Mirror, která v Evropě bude k vidění pouze dvakrát.

Celý festival pak ukončí komedie plná bláznivých situací a milostných zápletek – Jak se vám líbí, kterou v letošní sezóně bude možnost vidět naposledy.

Festival je podpořen rozpočtu statutárního města Ostrava, Moravskoslezského kraje a společností ArcellorMittal Ostrava a.s.

Scroll to Top