• Follow us on
  • rss
Premiéra: rok 2009 
ZOBRAZIT PROGRAM ZOBRAZIT GALERII KOUPIT VSTUPENKY

Antonius a Kleopatra, William Shakespeare

Historická

Skutečný příběh z antické historie Shakespeare vylíčil jako oslavu velikosti života, lásky a lidské i tělesné přirozenosti. Proti ni postavil touhu po moci a ubohost politické kariéry.

V roli zamilovaného vojevůdce Antonia uvidíme výtečného slovenského herce Jána Koleníka. Královnu Kleopatru hraje krásná a charismatická slovenská herečka Henrieta Mičkovicová. Jako Caesar exceluje Ľuboš Kostelný (filmy Tři sezóny v pekle, Rebelové). Těšit se můžeme i na Jána Révaie v postavě Agrippy a mužného Enobarba v podání Petra Halberstadta (film Černí baroni a Tobruk). Výraznou roli Kleopatřiny služky Charmian ztvárnila Zuzana Kanócz (film Román pro ženy), jako sluha Alexas je skvělý Csongor Kassai (Musíme si pomáhat).

Do slovenštiny hru převedl Ľubomír Feldek, části v češtině přeložil Martin Hilský. „Řekl bych, že Antonius a Kleopatra jsou tou nejerotičtější hrou, jakou kdy Shakespeare napsal,“ trefně poznamenal Hilský, přestože příběh neobsahuje žádnou erotickou scénu a milenci dokonce nejsou na jevišti nikdy sami.

Funkční scénu z černého plexiskla navrhl Pavol Andraško, hudbu složil Peter Mankovecký. Vzdušné kostýmy vytvořila Jana Hurtigová.

OBSAZENÍ

William Shakespeare

Antonius a Kleopatra

Ľubomír Feldek, Martin Hilský

Michal Vajdička

Peter Mankovecký
Pavol Andraško
Jana Hurtigová
Peter Pavlac
Janka Zednikovičová

Jan Koleník
Henrieta Mičkovicová
Ľuboš Kostelný
Petr Halberstadt
Jan Révai
Zuzana Moravcová
Peter Oszlík
Michal Szoltés
Zuzana Kánocz
Csongor Kassai
Braňo Matuščin
Tomáš Horváth

Překlad
Režie
Hudba
Scéna
Kostýmy
Dramaturgie
Producent

Marcus Antonius
Kleopatra, egyptská královna
Octavius Caesar
Domitius Enobarbus
Agrippa
Octavia, sestra Octavia Caesara
První posel
Druhý posel
Charmian
Alexas
Lepidus
Klaun